Skip to main content

INSAID AWARDS 2021
Vyhlásenie ocenených diel a autorov
prebehne prebehlo dňa 12.10.2021 o 18:00
v priestoroch ELITE BATH+KITCHEN v Bratislave

Porota INSAID AWARDS 2021 udelila ocenenie v piatich profesionálnych kategóriách
Odborná porota osobne obhliadla interiéry z vybraného shortlistu, aby vybrala víťaza v každej kategórii.
Súčasne prebehlo verejné hlasovanie o najlepší interiér.

Foto | Šimon Lupták

Shortlist INSAID AWARDS 2021

Pozri si nominované interiéry INSAID AWARDS 2021, ktoré vybrala porota

Shortlist INSAID AWARDS 2021 – Študentský koncept

Pozri si nominované študentské interiéry INSAID AWARDS 2021, ktoré vybrala porota

Ocenené projekty

V profesionálnych kategóriách INSAID AWARDS 2021 porota ocenila päť projektov

Girl in a jacket Privátny interiér

« z 12 »
BYT PC | Bratislava

Autori | Martin Skoček
Lucia Miklová, Alan Prekop
Foto | Matúš Bence
Girl in a jacket Pracovisko

« z 11 »
MIKELSSEN – REALIT(K)A NA DVA ŤAHY | Bratislava

Autori | Peter Gonda
Foto | Matej Hakar
Girl in a jacket Občiansky interiér

« z 14 »
INFORMAČNÉ CENTRUM VISIT KOŠICE | Košice

Autori | Ing.arch. Tomáš Boroš, ArtD.
Ing.arch. Maroš Mitro
Ing.arch. Ondrej Jurčo
Juraj Sabol
Foto | Ing.arch. Maroš Mitro
Girl in a jacket Horeca

« z 13 »
LIKERKA | Trenčianske Teplice

Autori | Juraj Hubinský
Peter Kuklica
Martin Smerek
Foto | Lousy Auber
Girl in a jacket Obchod

« z 12 »
SHOWROOM MTBIKER | Bratislava

Autori | Ľudovít Vitko
Silvia Vitková
Foto | Silvia Vitková

Študentský koncept

V kategórii Študentský koncept sa porota INSAID AWARDS 2021 rozhodla oceniť dva projekty

Girl in a jacket Študent

« z 13 »
HOSTEL_AREÁL BANÍ HANDLOVÁ
FAD STUBA

Autori | Simona Fischerová
Vedúci ateliéru
Ing. arch. Štefan Polakovič
Ing. arch. Jozef Bátor, PhD.
Girl in a jacket Študent

« z 12 »
KERAMICKÁ DIELŇA A SHOWROOM
DF TUZVO

Autori | Terézia Kováčiková
Vedúci ateliéru
doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.

Cena verejnosti

V online hlasovaní INSAID AWARDS 2021 sme zazamenali viac ako päť tisíc platných hlasov. Cena verejnosti je za projekt s najvyšším počtom hlasov v profesionálnych kategóriách. Ocenenie za najpopulárnejší projekt navrhuje verejnosť a Slovenská asociácia interiérových dizajnérov ocenenie vyhlasuje nezávisle od odbornej poroty.

t Cena verejnosti

« z 11 »
DAVAJMAKAJ – ŠPORTOVO VZDELÁVACIE CENTRUM | Košice

Autori | Mira a Peter Maukš
Foto | archív Maukš
Porota vyhlásila najlepšie interiéry

Porota INAW 2021

Odbornú porotu tvorí osem odborníkov z oblasti architektúry, interiérovej architektúry a dizajnu, dizajnu alebo umenia. Slovenská komora architektov a Slovenské centrum dizajnu do poroty nominovali porotcov Michaelu Hantabalovú, resp. Sylviu Jokelovú.
Kontinuitu a otvorenosť hodnotenia zabezpečuje aj zástupca jedného z laureátov a členov poroty predošlého ročníka ocenenia, ktorým boli Tomáš Šebo a Zuzana Cambelová.
Ďalších členov poroty nominuje Slovenská asociácia interiérových dizajnérov v spolupráci s univerzitami, odbornými organizáciámi ako aj referenciami z odbornej komunity. Porota tým môže pôsobiť nezávisle a pri hodnotení zvažovať a aplikovať rôzne pohľady na hodnotenie prihlásených diel.
Za predsedu INSAID AWARDS 2021 bola zvolená a svojej úlohy sa skvele zhostila Júlia Kunovská.
Michal Staško

Michal Staško je najproduktívnejší slovenský dizajnér od vzniku republiky. Okrem kreatívnych služieb v oblasti produktového, grafického a interiérového dizajnu sa venuje aj šperkárstvu, návrhom nábytkov, svietidiel a odevov, prednášaniu, tutoringu a porotcovaniu. Je držiteľom ocenenia RedDot Design Award za produkt 3k od firmy TULI. Získal Krištáľové krídlo v kategórii Výtvarné umenie a Národnú cenu za dizajn keramických kachiel Nox.
Tomáš Šebo

Ing. arch. Tomáš Šebo, absolvoval fakultu architektúry STU v Bratislave. Spoluzakladal architektonické štúdio Barak architekti a pracoval ako architekt pre francúzsku spoločnosť Bouygues. V roku 2003 založil s Igorom Lichým spoločnosť ITB Development spolu s architektonickým ateliérom Architekti Šebo Lichý. Ateliér je držiteľom ocenení ako CE ZA AR, CIJ Awards, BigSEE Architecture Award 2021 či INSAID awards 2020. Taktiež stojí za bratislavskými mestotvornými projektmi ako Revitalizácia Mickiewiczovej ulice, Premostenie diaľnice Einsteinova, Bulvár Štefánikova. Ateliér ma vlastný Manifest architektúry, na základe ktorého architektúru vytvára a aj posudzuje.
Zuzana Cambelová

Ing.Arch Zuzana Cambelová, absovovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave v roku 1985. V roku 1996 založila spoločnosť CADÉ, ktorá sa zaoberá navrhovaním interiérov. V roku 2003 bola nominovaná na cenu Dušana Jurkoviča ako autor hotela Marrols v Bratislave. Špecializuje sa predovšetkým na interiéry hotelov a súkromných rezidencií.
Júlia Kunovská

Júlia Kunovská sa vo svojej bohatej tvorbe venuje od navrhovaniu nábytku, interiérového a výstavníckeho dizajnu, tvorby stolovacích objektov a doplnkov až po textilný dizajn a šperk. Ako píše Katarína Hubová, prax z navrhovania nábytku a schopnosť vnímať priestor ako celok, uvažovať o detaile a zároveň nestratiť nadhľad a systémovo myslieť sú Kunovskej pracovné postupy a je jedno, či ide o riešenie interiéru ako celku, alebo drobných predmetov napr. šperku. V celej širokej škále svojej tvorby používa základné farby (modrá, červená, čierna). Skvelým príkladom jej znalostí ľudového remesla je menej známy objekt Pocta drotárstvu. Išlo o komplexný projekt s drobnými prvkami stolovania z rôznych materiálov, s použitím tradičných techník, s dominantou drotárskeho objektu a stola, za ktorý získala cenu World Craft Council Europe Award (1996) a stala sa súčasťou viacerých zahraničných zbierok.

http://www.juliakunovska.sk/ 

Bohuš Kubinský

doc.Mgr.Bohuš Kubinsky Vizuálny umelec strednej generácie aktívne pôsobí na slovenskej a medzinárodnej scéne od začiatku deväťdesiatych rokov. Jeho autorský program sleduje viacero paralelných línií. Ako sochár často siaha po archaickej sochárskej matérii-kameni,pričom využíva nielen tradičné postupy ,ale aj najnovšie technológie.ELESKO -Fajdal 2006-2009. Zúčastnil sa viacerých medzinárodných sochárskych sympózií (Taliansko,Nemecko , Slovensko, Nový Zéland) Spoločne s manželkou, maliarkou Monikou Kubinskou vytvárajú veľkorysé priestorové site -specific inštalácie.STORY- Synagóga Trnava 1997, PRVNÍ LINIE -Dox Praha 2014 . V roku 2012 vyhrávajú medzinárodnú súťaž na otvorené átrium Centráli Slovenskej sporiteľne v Bratislave a vytvarajú monumentálny svetelný objekt SKY. Od roku 2000 pôsobí aj ako pedagóg na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.Venuje sa vzdelávaniu študentov v oblasti umenia.V rámci tejto pozície skúma vzťah výtvarného diela a architektúry. Je držiteľom ceny J .Pollock Foundation New York (1997-1998) Jeho diela sú zastúpené v slovenských a zahraničných zbierkach
Peter Daniel

Peter Daniel je architekt a pedagóg pôsobiaci na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Od roku 2009 je docentom v odbore architektúra a urbanizmus. Venuje sa projektom v oblasti súkromného a verejného interiéru, architektúry, dizajnu výstav a nábytku. Je držiteľom prestížnych ocenení za architektúru, interiér a dizajn INTERIÉR ROKA, ceny CE.ZA.AR 2002 v kategórii interiér, cien Veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre a viacerých nominácií na cenu CE.ZA.AR, cenu Dušana Jurkoviča a cenu časopisu ARCH.
Sylvia Jokelová

doc. Mgr. art. Sylvia Jokelová Absolventka Ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera, akad. arch. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1998). Od roku 1999 pedagogicky pôsobí na Katedre dizajnu VŠVU v Bratislave, kde od r. 2019 vedie Ateliér experimentálneho dizajnu. V roku 2009 založila spolu s Ľubicou Hustou medzinárodný festival dizajnu Dizajnvíkend (v súčasnosti Bratislava Design Week). V roku 2011 založila s Ľubicou Segečovou a Silviou Lovasovou ateliér autorského dizajnu TRIVJEDNOM. Od roku 2015 je prorektorkou pre grantovú a projektovú činnosť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa autorskému a experimentálnemu dizajnu a šperku.
Michaela Hantabalová

Ing.arch.Michaela Hantabalová, absolventka FA STU v Bratislave 1998, v roku 2009 založila spolu so svojim manželom Jurajom ateliér hantabal architekti .Spolu sú autormi mnohých rezidenčných projektov či súkromných alebo bytových domov, interiérov, rekonštrukcií, športových a administratívnych objektov. Sú držiteľmi ocenenia CE ZA AR ,ktoré získali dva-krát v tej istej kategórii „Bytové domy“ v rokoch 2011 a 2020. Základnou filozofiou ich tvorby je minimalizmus. Od roku 2019 pôsobí na SKA ako člen disciplinárnej komisie.

Pozri si virtuálne 3D prehliadky interiérov

INSAID AWARDS 2021
Shortlist poroty

Shortlist profesionálnych interiérov.
Porota v prvom kole hodnotenia vyberá z každej kategórie niekoľko projektov, pričom výber sa uskutočnuje formou hlasovania, diskusie a konsenzuálneho záveru, ktorého výsledkom je zúžený zoznam, shorlist.
HUBHUB NIVY TOWER | Bratislava
Ukončenie projektu 2020 | Riešená plocha 3587 m²
Autori | Chybík + Kryštof
Spoluautori | .
Firma, ateliér | Chybík + Kryštof | http://www.chybik-kristof.com/
Foto | Peter Duriš

Autorský popis | V spolupráci s architektonickým štúdiom Chybík + Kryštof vznikol nový HubHub Nivy Tower, ktorý sa rozprestiera na troch poschodiach budovy Nivy Tower. Každé z poschodí reprezentuje iné možnosti a príležitosti – active, chill alebo community hub ponúkajú možnosti pre aktívny pohyb, pohodlie a oddych počas i po práci, prípadne možnosť networkovať v rámci neustále rastúcej komunity HubHub členov.
Pri návrhu interiéru sa kládol dôraz na všetky aspekty pracovného dňa a toho, ako ho človek prežíva. Preto HubHub Nivy Tower obsahuje mnoho tichých zón pre sústredenú prácu, zasadacie miestnosti a komunitné časti priestoru nabádajú k spolupráci a nezabudlo sa ani na oddych či už formou chill zón, alebo aktívnych športových zón. HubHub Nivy Tower je unikátny svojim členením interiéru, zariadením a dôrazom na každodenné fungovanie, kde práca a voľný čas idú ruka v ruke.
Shortlist študentských konceptov
Porota INSAID AWARDS 2021

Prihlásené interiéry

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) organizuje od roku 2020 súťaž INSAID AWARDS o ceny za najlepší slovenský interiér. Do súťaže sa v druhom ročníku prihlásilo 69 interiérov v šiestich kategóriách, z 12 miest, spolu 28 000m2 riešenej interiérovej plochy, čo predstavuje približne 3 futbalové ihriská.

Kategória privátny interiér
Kategória pracovisko
SÝPKA U PATRIOTOV | Levice
Ukončenie projektu 2020 | Riešená plocha 370 m²
Autori | Ing. arch. Silvia Vitková
Spoluautori | Ing. arch. Ľudovít Vitko
Firma, ateliér | VAUarchitects | http://vauarchitects.sk/
Foto | Ing. arch. Silvia Vitková

Autorský popis | Sýpka u Patriotov je zrekonštruovaný priestor v centre Levíc, ktorý za masívnymi múrmi pôvodnej sýpky skrýva prostredie mestskej kaviarne s nádychom histórie, príjemné otvorené átrium, krytú presklenú terasu a na poschodí jedinečnú atmosféru športového baru nielen pre fanúšikov levického basketbalu.

Cieľom interiérového riešenia bolo zachovanie charakteru stavby, v čo najväčšej možnej miere odkazujúceho na pôvodnú funkciu sýpky. Renovácia a farba fasády, odkryté drevené trámové stropy, tehlové obklady a kovové prvky mali za snahu prispieť k odkazu na bohatú priemyselnú a poľnohospodársku históriu Levíc, vytvoriť príjemné prostredie kaviarne a zjednotiť uličné riešenie. Okrem priečok a nového schodiska v podkroví sa dispozícia a konštrukcia hlavného objektu nezmenila - prízemie a 2.NP sú otvorené priestory kaviarne a športového baru, podkrovie je určené pre zamestnancov a vedenie basketbalového klubu.

Dôležitou časťou projektu je aj úprava letnej terasy, prepojenie novým prístreškom a rekonštrukcia objektu hygienického zázemia. Hliníkovo-presklenou prístavbou vzniká kryté prepojenie kaviarne a zázemia, otvorením posuvnej fasády zas možnosť spojenia s exteriérovou časťou terasy. Veríme, že presklený novotvar, decentne schovaný medzi dvoma pôvodnými hmotami na pozemku, prinesie nové atraktívne prostredie nádvoria v centrálnej mestskej časti.

Odkazy na históriu mesta, čitateľný charakter pôvodnej architektúry, k nej kultivované a v akcentoch športovo ladené interiérové prvky (basketbalová stena, svietidlo lopty triafajúcej kôš) – to všetko spoluvytvára nové prostredie Sýpky u Patriotov, ktorá má za cieľ byť jedným z impulzov opätovnej premeny tejto časti centra na živú lokalitu - atraktívnu pre nových návštevníkov a srdcovú pre každého obyvateľa Levíc.

Kategória Horeca
Kategória obchod
Kategória Občiansky interiér

INTERIÉR OBCHODNÉHO DOMU LAMAČ | Študentský koncept
Ukončenie projektu 2021 | Riešená plocha 700 m²
Autori | Andrea Pašková
Spoluautori | Ing. Dušan Kočlík ArtD.
Vedúci ateliéru, gestor | Ing. Dušan Kočlík ArtD.
Názov školy, fakulty alebo kurzu | Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave | FAD STUBA | https://www.fa.stuba.sk/

Autorský popis | Prvým krokom v procese navrhovania bolo zatraktívnenie, úprava exteriéru a fasády budovy, bez radikálneho narušenia jej pôvodného jedinečného charakteru. Hlavnou zmenou bolo prepojenie tejto brutalistickej architektúry s prírodou a prirodzeným svetlom. Ďalším krokom bola zmena funkcie a dispozície objektu.

Vybraný priestor sa zaoberá komplexným vytvorením zdieľaného viacúčelového pracovného prostredia - coworkingu. Hlavným cieľom je predstaviť koncept humanizovaného a biofílne zameraného prostredia, ktoré pôsobí celistvo a harmonicky. Tento priestor je vybavením a organizáciou vybraných častí funkčne a výtvarne prispôsobený na vykonávanie pracovných činností. Výberom kvalitných materiálov, prírodných elementov a farebnej škály je podložené pozitívne estetické a emocionálne vnímanie tohto priestoru. Atypické nábytkové a stavebné prvky vytvárajú tento priestor jedinečným.

Priestor ponúka funkčné zóny - miesta na prácu jednotlivca, rokovacie miestnosti, zóny pre vzájomnú komunikáciu kde môžu vzniknúť medzi jednotlivcami nové vzťahy, spolupráce a miesta na prejavenie svojho „ know how “. Základ tvorí pomyselné jadro, v ktorom sa nachádzajú miestnosti pre skupiny, tieto priestory sa
prenajímajú na rôzne rokovania, meeting, a eventy. Potrebné funkcie a pracoviská pre individuálnu činnosť sú komponované okolo jadra. Vďaka oddeleniu týchto priestorov vzniká po obvode veľkorysí otvorený priestor, ten ponúka miesta pre „výhľad a úkryt“ ktoré pôsobia intímne. Spoločne užívané frekventované priestory ako kuchynka a toalety, sú dispozične oddelené od hlavného pracovného priestoru.
Akustickú pohodu v priestore dotvárajú vhodné podlahové krytiny a doplnky (akustické prírodné linoleum - marboleum, koberce Interface a akustické obklady, tienidlá a rozdeľovače.)

Kategória Študent

INAW podporujú títo partneri

Záštita nad súťažou
Z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu
Hlavný mediálny partner
Mediálni partneri
Partneri vyhlásenia ocenení
Partneri a sponzori

Príležitosť pre firmy

Hľadáme fanúšikov a partnerov pre INSAID AWARDS. Ak si myslíte, že vaša značka zapadá do nášho konceptu interiérového dizajnu, stante sa našim partnerom a podporte nás. Ďakujeme. Viac o výhodach v partner kite.

Partneri insaid awards

Na príprave súťaže INSAID AWARDS sa podielali

  • Martina Uhrinova
    Interiérový dizajnér
    KENDU
  • Milan Illes
    Projektový manažér
    KENDU
  • Michal Staško
    Dizajnér
    Staško dizajn
  • Ivan Matuška
    Dizajnér
    TRIFORM FACTORY
  • Miroslav Debnár
    VŠVU, Bratislava
    Katedra dizajnu
  • Michal C. Hronský
    FA STU, Bratislava
    Ústav interiéru a výstavníctva
  • Elena Farkašová
    TUZVO DF, Zvolen
    Katedra dizajnu nábytku a interiéru
  • Ivan Brezovský
    Biznis developer
    Teal rivers
Ďalej spolupracovali
  • Táňa Kollárová
    Dni architektúry a dizajnu, DAAD
  • Táňa Lesajová
    Noiz.sk
  • Vlado Korček
    slovensky.in
  • Michal Hmirák
    BOLD Digital
  • Mária Rišková
    Slovenské centrum dizajnu, SCD
  • Peter Kukučka
    AT26
  • Vašo Kautman
    Katedra dizajnu, VŠVU
  • Adam Rakús
    Studio Mendelssohn
  • Maximilián Cvengroš
    InaAs
  • Branislav Loskot
    AT26
  • Eva Rutová
    Katedra dizajnu, VŠVU
  • Tomáš Beňadik
    Folk
  • Karolina Finková

  • Katarína Beličková
    MEJD

Podpor prácu ľudí, ktorí súťaž INSAID AWARDS pripravili a zdieľaj info na Facebooku. Ďakujeme ♥
Prihlás sa na odber noviniek a maj vždy čerstvé informácie o aktuálnych zmenách alebo výzvach.
Zapoj sa do našich aktivít a tvaruj komunitu interiérových dizajnérov [contact-form-7 id=“444″ title=“Newsletter“] Ďakujeme a tešíme sa na teba.
Na príprave spolupracovali