Skip to main content

INSAID AWARDS 2021
Vyhlásenie ocenených diel a autorov
prebehne prebehlo dňa 12.10.2021 o 18:00
v priestoroch ELITE BATH+KITCHEN v Bratislave

Porota INSAID AWARDS 2021 udelila ocenenie v piatich profesionálnych kategóriách
Odborná porota osobne obhliadla interiéry z vybraného shortlistu, aby vybrala víťaza v každej kategórii.
Súčasne prebehlo verejné hlasovanie o najlepší interiér.

Foto | Šimon Lupták

Shortlist INSAID AWARDS 2021

Pozri si nominované interiéry INSAID AWARDS 2021, ktoré vybrala porota

Shortlist INSAID AWARDS 2021 – Študentský koncept

Pozri si nominované študentské interiéry INSAID AWARDS 2021, ktoré vybrala porota

Ocenené projekty

V profesionálnych kategóriách INSAID AWARDS 2021 porota ocenila päť projektov

Girl in a jacket Privátny interiér

« z 12 »
BYT PC | Bratislava

Autori | Martin Skoček
Lucia Miklová, Alan Prekop
Foto | Matúš Bence
Girl in a jacket Pracovisko

« z 11 »
MIKELSSEN – REALIT(K)A NA DVA ŤAHY | Bratislava

Autori | Peter Gonda
Foto | Matej Hakar
Girl in a jacket Občiansky interiér

« z 14 »
INFORMAČNÉ CENTRUM VISIT KOŠICE | Košice

Autori | Ing.arch. Tomáš Boroš, ArtD.
Ing.arch. Maroš Mitro
Ing.arch. Ondrej Jurčo
Juraj Sabol
Foto | Ing.arch. Maroš Mitro
Girl in a jacket Horeca

« z 13 »
LIKERKA | Trenčianske Teplice

Autori | Juraj Hubinský
Peter Kuklica
Martin Smerek
Foto | Lousy Auber
Girl in a jacket Obchod

« z 12 »
SHOWROOM MTBIKER | Bratislava

Autori | Ľudovít Vitko
Silvia Vitková
Foto | Silvia Vitková

Študentský koncept

V kategórii Študentský koncept sa porota INSAID AWARDS 2021 rozhodla oceniť dva projekty

Girl in a jacket Študent

« z 13 »
HOSTEL_AREÁL BANÍ HANDLOVÁ
FAD STUBA

Autori | Simona Fischerová
Vedúci ateliéru
Ing. arch. Štefan Polakovič
Ing. arch. Jozef Bátor, PhD.
Girl in a jacket Študent

« z 12 »
KERAMICKÁ DIELŇA A SHOWROOM
DF TUZVO

Autori | Terézia Kováčiková
Vedúci ateliéru
doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.

Cena verejnosti

V online hlasovaní INSAID AWARDS 2021 sme zazamenali viac ako päť tisíc platných hlasov. Cena verejnosti je za projekt s najvyšším počtom hlasov v profesionálnych kategóriách. Ocenenie za najpopulárnejší projekt navrhuje verejnosť a Slovenská asociácia interiérových dizajnérov ocenenie vyhlasuje nezávisle od odbornej poroty.

t Cena verejnosti

« z 11 »
DAVAJMAKAJ – ŠPORTOVO VZDELÁVACIE CENTRUM | Košice

Autori | Mira a Peter Maukš
Foto | archív Maukš
Porota vyhlásila najlepšie interiéry

Porota INAW 2021

Odbornú porotu tvorí osem odborníkov z oblasti architektúry, interiérovej architektúry a dizajnu, dizajnu alebo umenia. Slovenská komora architektov a Slovenské centrum dizajnu do poroty nominovali porotcov Michaelu Hantabalovú, resp. Sylviu Jokelovú.
Kontinuitu a otvorenosť hodnotenia zabezpečuje aj zástupca jedného z laureátov a členov poroty predošlého ročníka ocenenia, ktorým boli Tomáš Šebo a Zuzana Cambelová.
Ďalších členov poroty nominuje Slovenská asociácia interiérových dizajnérov v spolupráci s univerzitami, odbornými organizáciámi ako aj referenciami z odbornej komunity. Porota tým môže pôsobiť nezávisle a pri hodnotení zvažovať a aplikovať rôzne pohľady na hodnotenie prihlásených diel.
Za predsedu INSAID AWARDS 2021 bola zvolená a svojej úlohy sa skvele zhostila Júlia Kunovská.
Michal Staško

Michal Staško je najproduktívnejší slovenský dizajnér od vzniku republiky. Okrem kreatívnych služieb v oblasti produktového, grafického a interiérového dizajnu sa venuje aj šperkárstvu, návrhom nábytkov, svietidiel a odevov, prednášaniu, tutoringu a porotcovaniu. Je držiteľom ocenenia RedDot Design Award za produkt 3k od firmy TULI. Získal Krištáľové krídlo v kategórii Výtvarné umenie a Národnú cenu za dizajn keramických kachiel Nox.
Tomáš Šebo

Ing. arch. Tomáš Šebo, absolvoval fakultu architektúry STU v Bratislave. Spoluzakladal architektonické štúdio Barak architekti a pracoval ako architekt pre francúzsku spoločnosť Bouygues. V roku 2003 založil s Igorom Lichým spoločnosť ITB Development spolu s architektonickým ateliérom Architekti Šebo Lichý. Ateliér je držiteľom ocenení ako CE ZA AR, CIJ Awards, BigSEE Architecture Award 2021 či INSAID awards 2020. Taktiež stojí za bratislavskými mestotvornými projektmi ako Revitalizácia Mickiewiczovej ulice, Premostenie diaľnice Einsteinova, Bulvár Štefánikova. Ateliér ma vlastný Manifest architektúry, na základe ktorého architektúru vytvára a aj posudzuje.
Zuzana Cambelová

Ing.Arch Zuzana Cambelová, absovovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave v roku 1985. V roku 1996 založila spoločnosť CADÉ, ktorá sa zaoberá navrhovaním interiérov. V roku 2003 bola nominovaná na cenu Dušana Jurkoviča ako autor hotela Marrols v Bratislave. Špecializuje sa predovšetkým na interiéry hotelov a súkromných rezidencií.
Júlia Kunovská

Júlia Kunovská sa vo svojej bohatej tvorbe venuje od navrhovaniu nábytku, interiérového a výstavníckeho dizajnu, tvorby stolovacích objektov a doplnkov až po textilný dizajn a šperk. Ako píše Katarína Hubová, prax z navrhovania nábytku a schopnosť vnímať priestor ako celok, uvažovať o detaile a zároveň nestratiť nadhľad a systémovo myslieť sú Kunovskej pracovné postupy a je jedno, či ide o riešenie interiéru ako celku, alebo drobných predmetov napr. šperku. V celej širokej škále svojej tvorby používa základné farby (modrá, červená, čierna). Skvelým príkladom jej znalostí ľudového remesla je menej známy objekt Pocta drotárstvu. Išlo o komplexný projekt s drobnými prvkami stolovania z rôznych materiálov, s použitím tradičných techník, s dominantou drotárskeho objektu a stola, za ktorý získala cenu World Craft Council Europe Award (1996) a stala sa súčasťou viacerých zahraničných zbierok.

http://www.juliakunovska.sk/ 

Bohuš Kubinský

doc.Mgr.Bohuš Kubinsky Vizuálny umelec strednej generácie aktívne pôsobí na slovenskej a medzinárodnej scéne od začiatku deväťdesiatych rokov. Jeho autorský program sleduje viacero paralelných línií. Ako sochár často siaha po archaickej sochárskej matérii-kameni,pričom využíva nielen tradičné postupy ,ale aj najnovšie technológie.ELESKO -Fajdal 2006-2009. Zúčastnil sa viacerých medzinárodných sochárskych sympózií (Taliansko,Nemecko , Slovensko, Nový Zéland) Spoločne s manželkou, maliarkou Monikou Kubinskou vytvárajú veľkorysé priestorové site -specific inštalácie.STORY- Synagóga Trnava 1997, PRVNÍ LINIE -Dox Praha 2014 . V roku 2012 vyhrávajú medzinárodnú súťaž na otvorené átrium Centráli Slovenskej sporiteľne v Bratislave a vytvarajú monumentálny svetelný objekt SKY. Od roku 2000 pôsobí aj ako pedagóg na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.Venuje sa vzdelávaniu študentov v oblasti umenia.V rámci tejto pozície skúma vzťah výtvarného diela a architektúry. Je držiteľom ceny J .Pollock Foundation New York (1997-1998) Jeho diela sú zastúpené v slovenských a zahraničných zbierkach
Peter Daniel

Peter Daniel je architekt a pedagóg pôsobiaci na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Od roku 2009 je docentom v odbore architektúra a urbanizmus. Venuje sa projektom v oblasti súkromného a verejného interiéru, architektúry, dizajnu výstav a nábytku. Je držiteľom prestížnych ocenení za architektúru, interiér a dizajn INTERIÉR ROKA, ceny CE.ZA.AR 2002 v kategórii interiér, cien Veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre a viacerých nominácií na cenu CE.ZA.AR, cenu Dušana Jurkoviča a cenu časopisu ARCH.
Sylvia Jokelová

doc. Mgr. art. Sylvia Jokelová Absolventka Ateliéru S+M+L_XL Kov a šperk u prof. Karola Weisslechnera, akad. arch. na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1998). Od roku 1999 pedagogicky pôsobí na Katedre dizajnu VŠVU v Bratislave, kde od r. 2019 vedie Ateliér experimentálneho dizajnu. V roku 2009 založila spolu s Ľubicou Hustou medzinárodný festival dizajnu Dizajnvíkend (v súčasnosti Bratislava Design Week). V roku 2011 založila s Ľubicou Segečovou a Silviou Lovasovou ateliér autorského dizajnu TRIVJEDNOM. Od roku 2015 je prorektorkou pre grantovú a projektovú činnosť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa autorskému a experimentálnemu dizajnu a šperku.
Michaela Hantabalová

Ing.arch.Michaela Hantabalová, absolventka FA STU v Bratislave 1998, v roku 2009 založila spolu so svojim manželom Jurajom ateliér hantabal architekti .Spolu sú autormi mnohých rezidenčných projektov či súkromných alebo bytových domov, interiérov, rekonštrukcií, športových a administratívnych objektov. Sú držiteľmi ocenenia CE ZA AR ,ktoré získali dva-krát v tej istej kategórii „Bytové domy“ v rokoch 2011 a 2020. Základnou filozofiou ich tvorby je minimalizmus. Od roku 2019 pôsobí na SKA ako člen disciplinárnej komisie.

Pozri si virtuálne 3D prehliadky interiérov

INSAID AWARDS 2021
Shortlist poroty

Shortlist profesionálnych interiérov.
Porota v prvom kole hodnotenia vyberá z každej kategórie niekoľko projektov, pričom výber sa uskutočnuje formou hlasovania, diskusie a konsenzuálneho záveru, ktorého výsledkom je zúžený zoznam, shorlist.
Shortlist študentských konceptov
VPLYV PRÍRODY V DIZAJNE INTERIÉRU | Študentský koncept
Ukončenie projektu 2021 | Riešená plocha 105 m²
Autori | Lucia Denkóciová
Spoluautori | nikto
Vedúci ateliéru, gestor | Ing. arch. Martin Somora, ArtD.
Názov školy, fakulty alebo kurzu | Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene | DF TUZVO |

Autorský popis | Cieľom práce bolo navrhnúť interiér domu v prepožičanej architektúre inšpirovaný prírodou, ktorého zámerom je poskytnúť užívateľovi útek z každodenného života. Uvedomenie si, že príroda má vplyv aj na naše psychické zdravie, pohodu a pomáha nám sa vyrovnať so stresom a inými nástrahami dnešnej doby. Architektonické riešenie objektu je vytvorené samostatnými krídlami, ktoré ponúkajú výhľady na prírodnú scenériu. Idea interiéru spočíva vo vzdušnosti a súhre nábytkových prvkov, ktoré sú umiestňované vždy v strede krídla tak, že je možný prechod po obidvoch stranách. Ťažiskom osí krídel sa stalo otvorené ohnisko a hlavným hrdinom v priestore je knižnica tvorená z oceľových rúrok. Inšpiráciou pri knižnici sa stal odtlačok ľudského prsta, nakoľko je potrebné si uvedomiť, že aj človek je súčasťou prírody a zanecháva na nej svoje odtlačky či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Úmyslom tiež bolo zamerať sa na prírodné materiály, textúry a farby, ktoré zamestnávajú našich 5 zmyslov. Zriaďovacie prvky a dispozičné riešenie odkazuje na vedomosti z terapie lesných kúpeľov a na 3 stupne biofilného dizajnu. Konkrétne na priamu skúsenosť s prírodou v podobe slnka ako prirodzeného zdroja svetla, vzduchu, rastlín, zvierat, vody a ohňa. Nepriamu skúsenosť s prírodou v podobe umeleckých diel, obrazov, materiálov, farieb, tvarov a štruktúr. A posledným stupňom biofilného dizajnu je skúsenosť s priestorom a miestom.
Porota INSAID AWARDS 2021

Prihlásené interiéry

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) organizuje od roku 2020 súťaž INSAID AWARDS o ceny za najlepší slovenský interiér. Do súťaže sa v druhom ročníku prihlásilo 69 interiérov v šiestich kategóriách, z 12 miest, spolu 28 000m2 riešenej interiérovej plochy, čo predstavuje približne 3 futbalové ihriská.

Kategória privátny interiér
Kategória pracovisko
AMBROZIANUM_DEGUSTAČNÝ PRIESTOR | Dolná Krupá
Ukončenie projektu 2019 | Riešená plocha 178 m²
Autori | Radovan Rusnák, Mária Urbanová, Martin Jakubov, Štefan Kollár
Spoluautori | Štefan Kollár výtvarné prvky
Firma, ateliér | Atelier Rusnák | http://www.atelierrusnak.sk
Foto | Stano Jendek

Autorský popis | Degustačný priestor Ambrozianum dostal názov po patrónovi včelárov svätom Ambrozovi. Včely, kvety, plásty a medové odtiene dominujú v miestnosti vo viacerých formách a materiáloch. Miestnosti dominuje výtvarne dielo z taveného skla stvárňujúce plásty medu osadené v prestupe strešného svetlíka. Doplna ho svietidlo z kolorovaného skla po obvode celej miestnosti. Povrchy vnútorných stien sú obložené drevenými platňami dýhovanými korenicou v medových odtieňoch. Podlaha je z gresových dlaždíc s úpravou lapatto v tabakovo hnedej farby. Kachlová pec v žlto medovej farby je situovaná na nástupnej časti miestnosti. Interiér vyvažujú industriálne formované nosné stĺpy z kovanými obrubami svietidiel a liatinové podnože masívnych stolov. Dosky stolov z dubového lepeného masívu sú vyzdobené vypaľovanými kresbami a citátmi zo sveta včiel. Medová veža so schodiskom sprístupňujúcim strešnú terasu je pozostatkom komunikačného prepojenia bývalej likérky, jej priestor slúži na prezentačné a edukačné účely s expozíciou dosiahnutých ocenení na medzinárodných súťažiach. V zrkadle schodiska je osadená abstraktná podoba medovej kvapky z kolorovaného organického skla s integrovaným svietidlom.
Kategória Horeca
MEDOVINOTEKA | Dolná Krupá
Ukončenie projektu 2019 | Riešená plocha 99 m²
Autori | Radovan Rusnák
Spoluautori | Radovan Rusnák, Mária Urbanová, Martin Jakubov, Štefan Kollár
Firma, ateliér | Atelier Rusnák | http://www.atelierrusnak.sk
Foto | Stano Jendek, Radovan Rusnák

Autorský popis | Medovinotéka firemná predajňa spoločnosti Apimed ponúka kompletný sortiment produktov z medu a viacero druhov medovín. Miestnosť je komunikačne prepojená s centrálnou halou a záhradnou terasou. Atmosféra priestoru je založená na kontraste bielych materiálov a zlatených povrchov interiérového vybavenia. Pôvodné rámy stĺpov a prekladov sú obložené kamennými doskami z travertínu. Na podlahe sú použité gresová dlaždice z úpravou lapatto v snehobielom odtieni. Pult predajne a police so skrinkami za pultom tvoria hlavný vstavaný nábytok v prevládajúcej bielej farbe doplnený zlatými akcentami v kompozícii šesťuholníkových políc a portálu pultu obloženého mosadznými plechmi perforovanými výzdobou s motívmi včelstva a kvetín. Voľne rozmiestnené v ploche predajne sú degustačné stolíky šesťuholníkového tvaru, mnohouholník tvorí základ aj pre policovú konštrukciu v chladenej časti v ponuke sortimentu ochutených medovín.
Kategória obchod
Kategória Občiansky interiér
EUROVEA TOWER | Študentský koncept
Ukončenie projektu 2020 | Riešená plocha 120 m²
Autori | Michaela Zimmermannová
Spoluautori | Ekoma design
Vedúci ateliéru, gestor | Ing. Dušan Kočlík, ArtD.
Názov školy, fakulty alebo kurzu | Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave | FAD STUBA | https://www.fa.stuba.sk/

Autorský popis | Filozofiou návrhu interiéru 3 - izbového bytu nachádzajúceho sa v ikonickej stavbe EUROVEA TOWER v Bratislave sa stala implementácia mužského a ženského princípu z ktorého vychádza aj samotná stavba prvého mrakodrapu na Slovensku. Použitie vertikálnych línií, konštrukčného nábytku a tmavých odtieňov farieb, ktoré dopĺňa kombinácia kruhových prvkov a farebného akcentu odrážajúcich tento princíp. Vstupom do interiéru sa užívateľ dostáva do vstupnej časti bytu. Táto vstupná časť pozostáva zo vstavaných úložných priestorov. Úložný priestor bol taktiež využitý na zabudovanie vstavanej práčky a sušičky. Tento úložný priestor tvorí plynulý kubusový celok s centrálnou časťou bytu. Obývacia izba je prepojená kuchyňou s ostrovčekom s barovým sedením a s priamym vstupom na terasu. Obývacia izba v ktorej prevahu tvoria konštrukčné prvky mobiliáru doplnené kruhovými stolovými prvkami, kombináciou farebného akcentu a mosadzných doplnkov. Zvolená polkruhová sedačka ponúka otvorený priestor, ktorý nadväzuje na jedálenskú časť. Pracovňa je od dennej časti predelená perforovanou priečkou z drevených lamiel, ktoré opticky priestor rozčleňujú, no zároveň vytvárajú možnosť komunikácie medzi týmito priestormi. V pracovni bol vytvorený úložný priestor so zabudovanými dverami, ktorý vytvára jednotný celok miestnosti. Najintímnejšou miestnosťou je spálňa, situovaná v zadnej časti bytu. Tvorí ju manželská posteľ s voľne stojacimi nočnými stolíkmi, presklená šatníková skriňa na ktorú nadväzuje toaletný stolík. Nakoľko bola práčka umiestnená do vstupnej časti bytu, kúpeľňa získala väčší priestor. Nachádza sa tu vaňa so sklenenou zástenou, umývadlo s konzolovými policami a toaleta. Návrhom interiéru som sa snažila o dosiahnutie jednotného a celistvého vzhľadu interiéru.
Kategória Študent

INAW podporujú títo partneri

Záštita nad súťažou
Z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu
Hlavný mediálny partner
Mediálni partneri
Partneri vyhlásenia ocenení
Partneri a sponzori

Príležitosť pre firmy

Hľadáme fanúšikov a partnerov pre INSAID AWARDS. Ak si myslíte, že vaša značka zapadá do nášho konceptu interiérového dizajnu, stante sa našim partnerom a podporte nás. Ďakujeme. Viac o výhodach v partner kite.

Partneri insaid awards

Na príprave súťaže INSAID AWARDS sa podielali

  • Martina Uhrinova
    Interiérový dizajnér
    KENDU
  • Milan Illes
    Projektový manažér
    KENDU
  • Michal Staško
    Dizajnér
    Staško dizajn
  • Ivan Matuška
    Dizajnér
    TRIFORM FACTORY
  • Miroslav Debnár
    VŠVU, Bratislava
    Katedra dizajnu
  • Michal C. Hronský
    FA STU, Bratislava
    Ústav interiéru a výstavníctva
  • Elena Farkašová
    TUZVO DF, Zvolen
    Katedra dizajnu nábytku a interiéru
  • Ivan Brezovský
    Biznis developer
    Teal rivers
Ďalej spolupracovali
  • Táňa Kollárová
    Dni architektúry a dizajnu, DAAD
  • Táňa Lesajová
    Noiz.sk
  • Vlado Korček
    slovensky.in
  • Michal Hmirák
    BOLD Digital
  • Mária Rišková
    Slovenské centrum dizajnu, SCD
  • Peter Kukučka
    AT26
  • Vašo Kautman
    Katedra dizajnu, VŠVU
  • Adam Rakús
    Studio Mendelssohn
  • Maximilián Cvengroš
    InaAs
  • Branislav Loskot
    AT26
  • Eva Rutová
    Katedra dizajnu, VŠVU
  • Tomáš Beňadik
    Folk
  • Karolina Finková

  • Katarína Beličková
    MEJD

Podpor prácu ľudí, ktorí súťaž INSAID AWARDS pripravili a zdieľaj info na Facebooku. Ďakujeme ♥
Prihlás sa na odber noviniek a maj vždy čerstvé informácie o aktuálnych zmenách alebo výzvach.
Zapoj sa do našich aktivít a tvaruj komunitu interiérových dizajnérov [contact-form-7 id=“444″ title=“Newsletter“] Ďakujeme a tešíme sa na teba.
Na príprave spolupracovali