Skip to main content

Vyhlásenie ocenených diel a autorov
INSAID AWARDS 2022

prebehne prebehlo dňa 03.11.2022 o 18:00 v priestoroch Wallenrod
ITB Development na Mickiewiczovej 9 v Bratislave

foto: Šimon Lupták

Shortlist INSAID AWARDS 2022

Pozri si nominované interiéry INSAID AWARDS 2022, ktoré vybrala porota

Shortlist INSAID AWARDS 2022 – Študentský koncept

Pozri si nominované študentské interiéry INSAID AWARDS 2022, ktoré vybrala porota

Ocenené projekty

V profesionálnych kategóriách INSAID AWARDS 2022 porota ocenila päť projektov

Girl in a jacket Privátny interiér

« z 14 »

ATELIÉR REŽISÉRA | Strekov
Autori | Jana Benková, Juraj Benko, Marián Gombarček
http://www.benkobenkova.sk
Foto | Matej Hakár

Girl in a jacket Pracovisko

« z 14 »

SLC | Bratislava
Autori | Peter Kuklica, Martin Smerek, Juraj Hubinský
Spoluautori | Katarína Siváková
http://www.kuklica-smerek.com/
Foto | Matej Hakár

Girl in a jacket Občiansky interiér

« z 14 »

KONVERZIA JURKOVIČOVEJ TEPLÁRNE NKP BRATISLAVA | Sky Park Bratislava
Autori | Martin Paško a tím DF Creative Group – konverzia NKP, spoločné priestory a multifunkčná sála, Studio Perspektiv – coworking Base4Work, Beef Architekti – reštaurácia Werk, Point Architekti – kaviareň a Dot Gallery Spoluautori | Spoločné priestory a multifunkčná sála: Zuzana Zacharová, Eva Belláková, Matúš Podskalický, Martina Michalková, Alexandra Havranová / DF Creative Group, Coworking Base4Work: Ján Antal, Martin Stára, Barbora Babocká / Studio Perspektiv, Reštaurácia Werk: Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Helena Kučerová / Beef Architekti, Kaviareň a Dot Gallery: Anita Stanková, Katarína Ciglanová, Ivana Hovančáková / Point Architekti, Fasáda: Pavol Paulíny, Vlasta Viglašová / Pamarch
http://www.dfcreativegroup.sk
Foto | Boys Play Nice

Girl in a jacket Horeca

« z 12 »

GRAO | Bratislava
Autori | Alan Prekop
http://www.alanprekop.com
Foto | Sarah Weiss

Girl in a jacket Obchod

« z 14 »

ISADORE | Bratislava
Autori | GRAU
Spoluautori | Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda
http://www.grau.sk
Foto | Matej Hakár

Ocenené projekty – Študentský koncept

V kategórii Študentský koncept sa porota INSAID AWARDS 2022 rozhodla oceniť dva projekty

Girl in a jacket Študent

« z 13 »

BIOFÍLIA V PRIESTORE
Autori | Mgr. art. Katarína Csúzová
Vedúci ateliéru, gestor | doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.
Škola | Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene | DF TUZVO
https://www.tuzvo.sk/

Girl in a jacket Študent

« z 14 »

ELEKTRICKÝ ANJEL – SCÉNOGRAFIA A PRIESTOROVÉ RIEŠENE
Autori | Karolína Bujdáková
Spoluautori | Réžia, dramaturgia, kostýmy: Svetozár Sprušanský, autor hry: Radu Macrinici, preklad : Jana Páleníková, hrajú: Dušan Kaprálik,Vladislav Plevčík, Michal Candrák, Petra Dubayová, Viktor Vrbiar, fotografie: Dalibor Krupka, výroba: COLEUS s.r.o.
Škola | Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave | FAD STUBA
https://www.fad.stuba.sk/

Girl in a jacket Študent

« z 14 »

MARŤANSKÝ HABITAT
Autori | Bc. Terézia Kováčiková
Vedúci ateliéru, gestor | doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.
Škola | Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene | DF TUZVO
https://www.tuzvo.sk/

Cena verejnosti a TOP 10 z verejného hlasovania

t Cena verejnosti

« z 13 »

KIOSK PRE NUTTERY A PIJO BIO | Bratislava
Autori | Ing. arch. Veronika Paldia
Spoluautori | Ing. arch. Katarína Geburová
http://www.instagram.com/veronika.paldia/
Foto | Ing. arch. Veronika Paldia

Top 10 slovenských interiérov z verejného hlasovaniaPorota INAW 2022

Predstavujeme členov poroty INSAID AWARDS 2022. Do tohto ročníka prijali pozvanie aj zástupcovia z belgickej a nemeckej komory interiérových architektov a dizajnérov.
Mauro Brigham

Mauro Brigham sa narodil v portugalskom Lisabone a žil v pobrežnom meste Figueira da Foz a potom ako 15-ročný emigroval do Belgicka.

Je zakladateľom ncbham, kreatívnej agentúry, ktorá hosťuje vynikajúcu multižánrovú skupinu zanietených kreatívcov a tvorcov, ktorým sa darí robiť jedinečné, zmysluplné, dlhotrvajúce prostredia založené na skúsenostiach.

Je aktívnym členom predstavenstva Belgickej asociácie interiérovej architektúry, AiNB.

https://www.ncbham.be/ 

Miroslav Debnár (predseda poroty)

doc. Mgr. Miroslav Debnár je absolventom dizajnu na SUPŠ v Kremnici (1981) a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1992). Na slovenskej dizajnérskej scéne je známy svojou dlhodobou orientáciou na tvorbu interiérov a bohatým portfóliom realizácií komerčných a bytových priestorov, rodinných domov, ako aj občianskych stavieb. Jeho interiéry vynikajú jedinečnou atmosférou, užívateľským komfortom a zároveň poskytujú prekvapivé výtvarné momenty a množstvo detailov vycibrených do dokonalosti. Taktiež sa venuje produktovému a experimentálnemu dizajnu. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých autorských a kolektívnych výstavách na Slovensku (Lučenec, Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Spišská n/Ves) aj v zahraničí (Osaka, Tokio, Saint-Étienne, Ľubľana, Viedeň, Praha).

Viaceré jeho realizácie boli zaradené do reprezentatívnej výberovej kolekcie slovenského interiérového dizajnu INTERIOR.SK.05/07 s INTERIOR.SK.08/10.

Skúsenosti z aktívnej dizajnérskej činnosti tiež odovzdáva nastupujúcej generácii. Od roku 1992 pôsobí ako pedagóg a docent (2005) na VŠVU v Bratislave, kde v súčasnosti vedie Katedru dizajnu (2002) a Ateliér interiérového dizajnu (2018).

Miroslav Debnár žije a tvorí v Bratislave.

https://www.vsvu.sk/ 

Sophie Green

Sophie Green je skúsená, kreatívna, technicky, analyticky a koncepčne mysliaca interiérová architektka s vlastnou praxou. Má skúsenosi s výučbou a veľký záujmem o profesionálny a politický vývoj. V rokoch 2016-21 bola menovaná externou expertkou Európskeho parlamentu ako „skúsená interiérová dizajnérka / architektka“ v Bruseli. Od roku 2019 je Sophie Green zvolená za členku predstavenstva ECIA (Európska rada interiérových architektov) na návrh Bavorskej komory architektov a s podporou predsedníctva Nemeckej komory architektov.

So svojím multidisciplinárnym štúdiom interiérového dizajnu so sídlom v Bruseli sa špecializuje na dizajn a riadenie cirkulárnych projektov zameraných na človeka, na adaptívne a opätovné využitie nášho, už vybudovaného prostredia. Pracuje na širokej škále súkromných a verejných projektov – rôznej zložitosti a veľkosti – v Belgicku aj v zahraničí. Na základe pragmatického prístupu, ktorý kombinuje kreativitu a technickosť, riadi fyzický a technologický vplyv dizajnu jestvujúceho prostredia na pohodu používateľov. Jej práce boli viac krát ocenené a uvedené v popredných publikáciách.

https://www.sophiegreen.eu/

Štefan  Polakovič

Ing. arch. Štefan Polakovič je architekt, urbanista a spoluzakladateľ ateliéru GutGut. Vo svojej tvorbe ponúka názory presahujúce tradičné riešenia. Návrhmi sa opiera o medzinárodnú skúsenosť a zároveň reaguje na lokálny kontext, históriu a spoločenský dopad. Známe realizácie akým je bytový dom na Dunajskej ulici v Bratislave (2010), rekonštrukcia panelového bytového domu v Rimavskej Sobote (2014), alebo rekonštrukcia areálu Mlynica v Bratislave (2017), získali priaznivé ohlasy u odbornej aj laickej verejnosti. S návrhom funkčne aj typologicky vrstvenej obytnej štruktúry sa stal laureátom ceny Europan 5. Ateliér GutGut je laureátom ceny ARCH, Ceny Dušana Jurkoviča a štvornásobný laureát Ceny za architektúru CE-ZA-AR.

Architekt v súčasnosti pôsobí aj na Fakulte architektúry STU v Bratislave, kde od roku 2013 viedol Ústav architektúry občianskych budov. Ako pedagóg ateliérovej tvorby sa podieľa na formovaní architektonického vnímania budúcej generácie architektov.

Dlhodobo sa venuje aktivitám podporujúce presahy architektektúry do verejného života. V roku 2010 sa stal spoluzakladateľom festivalu DAAD (Dni architektúry a dizajnu) v Bratislave, pričom sa ako spoluorganizátor každoročne podieľa na jeho príprave. Festival predstavuje kritické diskurzy o lokálnych problémoch na medzinárodnej platforme. Pravidelne sa zúčastňuje architektonických diskusií, prednášok a konferencií na Slovensku aj v zahraničí.

http://www.gutgut.sk/

Soňa Salnerová

Ing. arch. Soňa Salnerová, je do INSAID AWARDS 2022 členkou poroty nominovaná Slovenskou komorou architektov (SKA).

Soňa Salnerová je autorizovaná architektka, absolventka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave s praxou architektonickom ateliéri vo Viedni /AT a v architektonickom ateliéri v New Yorku /USA, či viacerých slovenských ateliéroch. Zároveň spoluzakladateľka architektonickej kancelárie winwin.

https://winwin.sk/

Michal Staško
Mgr. art. Michal Staško je najproduktívnejší slovenský dizajnér od vzniku republiky. Okrem kreatívnych služieb v oblasti produktového, grafického a interiérového dizajnu sa venuje aj šperkárstvu, návrhom nábytkov, svietidiel a odevov, prednášaniu, tutoringu a porotcovaniu. Je držiteľom ocenenia RedDot Design Award za produkt 3k od firmy TULI. Získal Krištáľové krídlo v kategórii Výtvarné umenie a Národnú cenu za dizajn keramických kachiel Nox.

http://www.stasko.sk/

Ivana Šátekova

Mgr. art. Ivana Šátekova vyštudovala maľbu na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Daniela Fischera. Svoju tvorbu predstavila na samostatných výstavách v Dot. Gallery, Ateliéri XIII či v Dunaj Gallery v Bratislave. Jej diela boli zastúpené na viacerých skupinových výstavách na Slovensku i v zahraničí, okrem iného v Galérii M.A. Bazovského v Trenčíne či v Kunsthalle Bratislava. V roku 2013 sa stala finalistkou ceny Essl Award; v roku 2014 získala Cenu Nadácie Tatra banky. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Žije a tvorí v Bratislave.

https://www.ivanasatekova.sk

Porota bude posudzovať interiéry v jednotlivých kategóriách v dvoch kolách. Na základe dodaných podkladov vyberie shortlist nominovaných interiérov. O víťazovi kategórie rozhodne rozhodla porota na základe osobných obhliadok interiérov.

Porota INSAID AWARDS 2022

Shortlist odbornej poroty
Nominácie INSAID AWARDS 2022

SLC | Bratislava
Ukončenie projektu 2021 | Riešená plocha 240 m²
Autori | Peter Kuklica, Martin Smerek, Juraj Hubinský
Spoluautori | Katarína Siváková
Firma, ateliér | Kuklica Smerek architekti | http://www.kuklica-smerek.com/#/slc/
Foto | Matej Hakár

Autorský popis | Do projektu sme vstupovali vo fáze holopriestoru, kedy z pôvodných charakteristických prvkov historického objektu ostali v interiéri iba polkruhové okná a subtílne tiahlové stĺpy podopierajúce oblúkovú strechu. Zvyšok priestoru bol doplnený o klasickú kancelársku schému zdvojených podláh, bielych omietok a pevne osadeného hygienického boxu, Rozhodli sme sa návrh oprostiť o akúkoľvek dekoráciu a riešiť len najnutnejšie funkčné prvky potrebné pre pobyt v priestore, s využitím všetkých predošlých nánosov stavebnej činnosti. Neplytvať materiálom, ľudskou prácou a energiou. Zamerali sme sa na precízne riešenie každého funkčného a technického prvku, ktorý vkladáme. Vyzdvihli sme v priestore hlavne nemenné kvality stavby, okná a tiahlové stĺpy a nami vkladané prvky ponechávame ako dočasnú kulisu dočasnej funkcie. Priestor sa stáva akýmsi whiteboxom pre variabilné využitie, ktorý može byť neskôr bytom, galériou, kanceláriou, a to bez nutnosti výrazných stavebných zásahov. Dispozícia je definovaná ústredným skleneným boxom a priebežnou sklenenou stenou. Box so zasadacími miestnosťami delí priestor na intímnejšie pracovné a spoločenské zóny, pričom svojou priehľadnosťou priestor nerozdeľuje. Okolo boxu sa odohráva život v kancelárií, okrem pracovných stolov je charakteristickým prvkom malé loungové posedenie pri recepcii, či spoločný piknikový stôl s vinotékou a kuchynkou na spoločné stretávanie členov firmy. Výsledný interiér je zdanlivo jednoduchý, avšak s množstvom obhájiteľných interpretácií a presahom do mnohých odvetví mimo architektúry.
Nominácie odbornej poroty, shortlist

Shortlist kategórie Študentský koncept
Nominácie INSAID AWARDS 2022 Student

DREVONA SEREĎ - PREDAJŇA NÁBYTKU | Študentský koncept
Ukončenie projektu 2022 | Riešená plocha 648 m²
Autori | Samuel Moravčík
Spoluautori | Mgr. art. Ing. arch. Peter Mazalán, PhD.
Vedúci ateliéru, gestor | Mgr. art. Ing. arch. Peter Mazalán, PhD.
Názov školy, fakulty alebo kurzu | Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave | FAD STUBA | https://www.fad.stuba.sk/

Autorský popis | Koncept riešenia predajne nábytku Drevona je založený na atraktívnom prezentovaní jednotlivých produktov, v kontrastoch s priestorom. Zmenou dispozície vznikol na vstupnom podlaží otvorený priestor, v ktorom sa môže výstava produktov meniť podľa potreby. Pri vstupe sa zákazníkovi naskytne pohľad na najpredávanejšie kusy nábytku. V pozadí je umiestnená drevená predsadená stena s logom firmy Drevona. Logo sa nachádza na translucentnom paneli, ktorý slúži ako difúzor rozptyľujúci denné svetlo. Za predajným pultom je umiestnený podobný drevený prvok. Nachádza sa na ňom retro logo firmy a časová os, s vystavenými kusmi vyvíjajúceho sa nábytku. Tento prvok má odkazovať na dlhoročnú históriu a tradíciu firmy. Zvyšné dve podlažia budú slúžiť na vystavovanie produktov v skupinách, podľa miestností vo výstavných kójach. Pri delení výstavných kóji návrh pracuje znova s transclucentným materiálom – polykarbonátom. Z dôvodu nedostatku denného svetla v priestoroch predajne by sa oddelením kóji plnými stenami do vnútra dispozície žiadne denné svetlo nedostalo. Translucentný materiál stred dispozície presvetľuje, a zároveň ponúka zaujímavé priehľady do kójí, kedy pozorovateľ vidí nejasné obrysy vystavovaného nábytku spoza deliacej steny. Takýto pohľad má zákazníka ešte viac nabádať do kójí vstúpiť a prezrieť si nábytok na vlastné oči. Odstránením omietky zo železobetónových konštrukcií na všetkých podlažiach získa priestor jemný industriálny nádych. Neopracované betónové stĺpy, prievlaky a stropné panely s hrubým štruktúrovaným povrchom v kontraste s opracovaným vystavovaným nábytkom s povrchovou úpravou umocňujú prezentáciu produktov. Monotónny priestor interiéru je vhodný pre rôzne farebné a materiálové prevedenia nábytkov.

Virtuálna prehliadka: roundme.com/tour/839015/

Nominácie v kategórii Študentský koncept

Všetky prihlásené interiéry INSAID AWARDS 2022

Do súťaže sa v treťom ročníku prihlásilo 82 interiérov v šiestich kategóriách, z 20 miest, spolu 35 000m2 riešenej interiérovej plochy, čo predstavuje približne 4 futbalové ihriská. V súťaži sa zúčastnilo celkom 265 autorov. Slovenská asociácia interiérových dizajnérov (SAID) organizuje od roku 2020 súťaž INSAID AWARDS o ceny za najlepší slovenský interiér.

Pozri si nomininácie odbornej poroty a Shortlist INSAID AWARDS 2022

Prihlásené projekty
MARŤANSKÝ HABITAT | Študentský koncept
Ukončenie projektu 2022 | Riešená plocha 124 m²
Autori | Bc. Terézia Kováčiková
Spoluautori | bez spoluautorov
Vedúci ateliéru, gestor | doc. Ing. Zuzana Tončíková, ArtD.
Názov školy, fakulty alebo kurzu | Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene | DF TUZVO | https://www.tuzvo.sk/sk/technicka-univerzita-vo-zvolene

Autorský popis | To čo bolo v minulosti súčasťou SCI-FI príbehov, dnes už predstavuje realitu. Je len otázkou času, kedy človek prvýkrát vstúpi na povrch inej planéty. A preto je úlohou dizajnérov pripraviť pre človeka takýto extraterestriálny priestor. Koncept habitatu bol vytvorený v rámci diplomovej práce s cieľom navrhnúť obytný interiérový priestor na Marse pre štvorčlennú posádku. Architektúra v tvare vajíčka predstavuje výherný projekt súťaže NASA 3D Printed Habitat Challenge od AI SpaceFactory. Objekt je vytvorený pomocou aditívnej výroby, čo sa prenáša tiež do interiéru. Cieľom bolo centralizovať priestor, a tiež ho vybaviť takým mobiliárom, ktorý nie je len ľahký, odolný, funkčný, a zároveň vizuálne zaujímavý, ale tiež vyrobiteľný na 3D tlačiarni s čo najjednoduchšou údržbou. Objekt disponuje 4 podlažiami, pričom každé zastáva iné zóny a funkcie. Ich rozmiestnenie v horizontálnej, ale aj vertikálnej rovine určuje poradie aktivít, ktoré posádka počas dňa vykonáva - sanitárna zóna je v blízkosti nočnej, pod ňou sa nachádza pracovná zóna s kuchynskou a na prízemí je zóna na cvičenie a terárium súžiace na výskum. Na najvyššom 4. podlaží, ktoré disponuje aj najväčším prísunom denného svetla sa nachádza oddychová zóna, ktorej úlohou je zbližovať posádku pri spoločenských aktivitách, ale tiež umožniť komunikáciu so svetom. Strop architektúry tvorí svetlík, ktorý je naplnený vodou z dôvodu ochrany pred vesmírnym žiarením. Slnečné lúče prenikajúce cez vodu vytvárajú na stenách zaujímavú hru so svetlom a tieňmi. Časť podlahy každého podlažia je priesvitná, čo umožňuje svetlu pretekať poschodiami vo vertikálnom smere. Umelé osvetlenie je riešené stropnými svietidlami s cirkadiánnou reguláciou. Tie pomáhajú posádke nastaviť sa na správny rytmus.
Prihlásené študentské koncepty

INAW podporujú títo partneri

Príležitosť pre firmy

Hľadáme fanúšikov a partnerov pre INSAID AWARDS. Ak si myslíte, že vaša značka zapadá do nášho konceptu interiérového dizajnu, stante sa našim partnerom a podporte nás. Ďakujeme. Viac o výhodach v partner kite.

Partneri insaid awards

Na príprave súťaže INSAID AWARDS sa podielali

 • Martina Uhrinova
  Interiérový dizajnér
  KENDU
 • Milan Illes
  Projektový manažér
  KENDU
 • Michal Staško
  Dizajnér
  Staško dizajn
 • Ivan Matuška
  Dizajnér
  TRIFORM FACTORY
 • Miroslav Debnár
  VŠVU, Bratislava
  Katedra dizajnu
 • Michal C. Hronský
  FA STU, Bratislava
  Ústav interiéru a výstavníctva
 • Elena Farkašová
  TUZVO DF, Zvolen
  Katedra dizajnu nábytku a interiéru
 • Ivan Brezovský
  Biznis developer
  Teal rivers
Ďalej spolupracovali
 • Táňa Kollárová
  Dni architektúry a dizajnu, DAAD
 • Táňa Lesajová
  Noiz.sk
 • Vlado Korček
  slovensky.in
 • Michal Hmirák
  BOLD Digital
 • Mária Rišková
  Slovenské centrum dizajnu, SCD
 • Peter Kukučka
  AT26
 • Vašo Kautman
  Katedra dizajnu, VŠVU
 • Adam Rakús
  Studio Mendelssohn
 • Maximilián Cvengroš
  InaAs
 • Branislav Loskot
  AT26
 • Eva Rutová
  Katedra dizajnu, VŠVU
 • Tomáš Beňadik
  Folk
 • Karolina Finková

 • Katarína Beličková
  MEJD

Podpor prácu ľudí, ktorí súťaž INSAID AWARDS pripravili a zdieľaj info na Facebooku. Ďakujeme ♥
Prihlás sa na odber noviniek a maj vždy čerstvé informácie o aktuálnych zmenách alebo výzvach.
Zapoj sa do našich aktivít a tvaruj komunitu interiérových dizajnérov [contact-form-7 id=“444″ title=“Newsletter“] Ďakujeme a tešíme sa na teba.
Na príprave spolupracovali