Verejné hlasovanie o najlepší interiér INSAID AWARDS 2020 OTVORENÉ – INSAID AWARDS

Pre hlasovanie za najlepší interiér z mobilu kliknite sem

Hlasovanie verejnosti
 • REKONŠTRUKCIA POBOČKY SLOVENSKEJ SPORITEĽNE, NÁMESTIE SNP, BRATISLAVA | Mesto
  Autori | SIEBERT+TALAŠ, Ing. arch. Slavomír Valigurský, Ing. arch. Alena Ulejová
  Spoluautori | Ing. arch. Marek Ortuta, Ing. arch. Martin Bohumel, Ing. arch. Denisa Šťastná, Ing. arch. Viliam Strajňak
  Firma, ateliér | SIEBERT + TALAŠ, spol. s r.o. | http://www.sieberttalas.com
  Foto | Slavomír Valigurský

  Autorský popis | Rekonštrukcia pobočky Mestskej sporiteľne dôsledne sleduje pôvodný návrh interiéru architekta Juraja Tvarožka. Reštaurátorsky prieskum (2017) pomohol identifikovať pôvodnú farebnosť stien, stropov a nosných prvkov klenby. Geometria a materiálové riešenie novej zostavy obslužných pultov obkladaných ónyxom v maximálnej miere vychádza z originálu.

  Až počas stavebných prác bola odkrytá pod podlahou pôvodná sklobetónová dlažba, kladená do liateho terazza. Štyri moduly sú odprezentované v zadnej časti haly pod pochôdznym sklom, zvyšná časť tejto historickej vrstvy je ukrytá bez daľšieho poškodenia pod novou kamennou dlažbou a interpretovaná v dlažbe rastrovaním a intarziou nerezových rámov.

  Pobočka pôvodne Mestskej sporiteľne je významným modernistickým počinom architekta Tvarožka. Budova sa nachádza v spodnej časti Námestia SNP, v susedstve ďalších objektov finančných inštitúcií z 30-tych rokov.

  Slovenská sporiteľňa, a.s. ako užívateľ tohto bankového domu, iniciovala proces obnovy interiéru, podporujúci tradíciu bankovníctva, no zároveň v zadaní vzniesla požiadavky moderného bankovníctva, prevádzkovo už odlišného od tradičných prepážok s úradníkmi v glotových rukávoch.

  Návrh rekonštrukcie dôsledne sleduje pôvodný návrh interiéru pobočky Mestskej sporiteľne architekta Juraja Tvarožka z roku 19XX. Reštaurátorsky prieskum (2017) identifikoval pôvodnú zlatistú až jantárovú farebnosť stien, stropov a nosných prvkov klenby, ktorá bola nanovo interpretovaná.

  Geometria a materiálové riešenie zostavy obslužných pultov obkladaných ónyxom v maximálnej miere vychádza z originálu nielen svojim tvarom, ale aj charakteristickým kladením obkladu z prírodného kameňa.

  Počas stavebných prác bola odkrytá pod podlahou pôvodná sklobetónová dlažba z 30-tych rokov, kladená do liateho terazza. Napriek jej čiastočnému poškodeniu sú odprezentované štyri moduly v zadnej časti haly pod pochôdznym sklom. Zvyšná časť tejto historickej vrstvy je ukrytá bez daľšieho poškodenia pod novou kamennou dlažbou a interpretovaná v dlažbe rastrovaním a intarziou nerezových rámov.

  Pôvodný sklobetónový svetlík, ktorý vyjadruje centrálny charakter odbytového priestoru, je lemovaný svietidlom v pôvodnej geometrii.

  Vstupné priestory a schodisko majú pôvodné obklady a zábradlie zo zlatého ónyxu, do vstupného zádveria obnoveného v pôvodnej geometrii sa vrátili historické sochy.

  Súčasnú vrstvu predstavuje nový typ kruhového pracoviska, spájajúci tradičné schodisko a halu. V prednej časti, v mieste pôvodných uzavretých kancelárií, je vytvorený multifunkčný priestor pre nové formy komunikácie banky s verejnosťou. Pomocou atypových drevených prvkov sa dá flexibilne zmeniť na priestor pre deti, výstavnú sieň, malý koncert či iné formy využitia.

  Výsledný interiér, vďaka dôslednému rešpektovaniu pamiatkových hodnôt pôvodného návrh arch. Tvarožka, predstavuje symbiózu viacerých možných pohľadov na tému moderného bankového interiéru.

Podpor hlasovanie a zdieľaj na Facebook. Ďakujeme ♥
Slovenská asociácia interiérových dizajnérov SAID s podporou partnerov a priateľských organizácii vyhlásila prvú slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny v interiérovom dizajne. Do súťaže sa prihlásili interiéroví dizajnéri, architekti, umeleci, študenti, investori, výrobcovia ale aj dodávatelia interiérov.
Sledujte nás na sociálnych sieťach
Napíšte nám správu

  Hlasovanie verejnosti

  Porota

  Iľja Skoček ml. - predseda poroty

  Ing. arch. Iľja Skoček, ml. je autorom interiérových premien bratislavských reštaurácií, rekonštrukcií paláca Motešických, rekonštrukcie hotela Albrecht a množstva súkromných rezidenčných projektov. Od roku 2018 je externým pedagógom na Katedre architektúry SvF STU v Bratislave. V rokoch 2007 – 2013 a 2017 – 2019 bol členom Predstavenstva Slovenskej komory architektov a od roku 2019 je predsedom Predstavenstva Slovenskej komory architektov.
  Dana Mušecová

  Akad. arch. Dana Mušecová Študovala architektúru -špecializáciu interiérová tvorba a výstavníctvo u prof. V.Vilhana. Žije a pracuje v Bratislave. Špecializuje sa hlavne na interiérovú tvorbu, návrhy a realizáciu atypických interiérových prvkov. Vo svojom portfóliu má viacero návrhov a realizácií interiérov hotelov, wellness zariadení, kaviarní, administratívnych priestorov, súkromných domov a bytov. Zúčastnila sa viacerých výstav nábytkového designu, v roku 2001 mala samostatnú výstavu originálnych objektov v K Gallery v Bratislave.
  Dušan Voštenák

  Akademický architekt Dušan Voštenák, 1982 absolvent katedry architektúry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Vojtecha Vilhana. Po ukončení štúdia člen skupiny ŠTÚDIO 85, v roku 1990 majiteľ firmy EMÓCIA DASIGN STUDIO v Žiline, od roku 1990 založil architektonický ateliér EURODESIGN Žilina, držiteľ ceny SKA CE ZA AR 2005 za interiér a CE ZA AR 2010 v kategórii rekonštrukcie. V roku 2011 zamestnaný na Mestskom úrade v Žiline ako vedúci oddelenia architektúry a urbanizmu. Autorské výstavy v PGU Žilina v roku 2004 a 2014. Od roku 2006 je regionálny zástupca SKA v Žiline a od roku 2018 člen Disciplinárneho senátu SKA. Od roku 2010 je organizátor deviatich ročníkov festivalu architektúry „Mesiac architektúry v PGU Žilina“
  Miroslav Zikmund

  Akad.arch. Miroslav Zikmund absolvoval VŠVU katedra architektúry v roku 1984, je autorizovaný architekt SKA. Venuje sa prevažne rekonštrukciám hotelových a rekreačných objektov, wellness, tvorbe interiérov, televíznej a eventovej scénografii, ako i i výstavníctvu a reklame. Prvky a podnety z jednotlivých disciplín rád premiešava a kombinuje s dôrazom na tvorivý proces všetkých zúčastnených strán.
  René Baďura

  doc. akad. soch. René Baďura - dizajnér, vysokoškolský pedagóg, autor publikácií, prednášok a článkov o dizajne. Viacnásobný člen alebo aj predseda hodnotiacej komisie na medzinárodnej výstave Nábytok a bývanie v Nitre. V roku 1989 absolvoval študijný program Priemyselný dizajn na VŠVU v Bratislave. Pôsobí na Technickej univerzite vo Zvolene na Katedre dizajnu nábytku a interiéru od roku 1992. Vystavoval doma i v zahraničí, spolupracuje s domácimi i zahraničnými firmami. Má za sebou študijné pobyty, stáže, prednáškové cykly a viedol workshopy v Belgicku, Brazílii, Číne, Fínsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii atď.
  Tomáš Čechvala

  Ing. arch. Tomáš Čechvala absolvoval FA STU v Bratislave v roku 2005. Od roku 2010 sa venuje vlastnej tvorbe a v súčastnosti vedie ateliér známy aj pre tvorbu interiérov pre pracovné prostredie na Slovensku a v zahraničí. Aktuálne získal ateliér cenu v súťaži Office roka v kategórií Inovatívna kancelária.
  Zuzana Cambelová

  Ing.Arch Zuzana Cambelová, absovovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave v roku 1985. V roku 1996 založila spoločnosť CADÉ, ktorá sa zaoberá navrhovaním interiérov. V roku 2003 bola nominovaná na cenu Dušana Jurkoviča ako autor hotela Marrols v Bratislave. Špecializuje sa predovšetkým na interiéry hotelov a súkromných rezidencií.
  Zuzana Duchová

  Zuzana Duchová, kurátorka a publicistka, študovala vedu o výtvarnom umení na FiFUK v Bratislave a Universität Wien, obhájila dizertačnú prácu o kultúrnych mestách na STU v Bratislave. Externá kurátorka zbierky architektúry a nábytku Slovenského múzea dizajnu. Pracuje pre Creative Europe Desk Slovensko, kde sa zaoberá projektovým manažmentom medzinárodných kultúrnych projektov a grantami.
  Porota súťaže

  INSAID AWARDS podporujú títo partneri

  Príležitosť pre firmy

  Hľadáme fanúšikov a partnerov pre INSAID AWARDS 2020. Ak si myslíte, že vaša značka zapadá do nášho konceptu interiérového dizajnu, stante sa našim partnerom a podporte nás. Ďakujeme. Viac o výhodach v partner kite.

  Partneri insaid awards

  Na príprave súťaže INSAID AWARDS sa podielali

  • Martina Uhrinova
   Interiérový dizajnér
   KENDU
  • Milan Illes
   Projektový manažér
   KENDU
  • Michal Staško
   Dizajnér
   Staško dizajn
  • Ivan Matuška
   Dizajnér
   TRIFORM FACTORY
  • Miroslav Debnár
   VŠVU, Bratislava
   Katedra dizajnu
  • Michal C. Hronský
   FA STU, Bratislava
   Ústav interiéru a výstavníctva
  • Elena Farkašová
   TUZVO DF, Zvolen
   Katedra dizajnu nábytku a interiéru
  • Ivan Brezovský
   Biznis developer
   Teal rivers
  Ďalej spolupracovali
  • Táňa Kollárová
   Dni architektúry a dizajnu, DAAD
  • Táňa Lesajová
   Noiz.sk
  • Vlado Korček
   slovensky.in
  • Michal Hmirák
   BOLD Digital
  • Mária Rišková
   Slovenské centrum dizajnu, SCD
  • Peter Kukučka
   AT26
  • Vašo Kautman
   Katedra dizajnu, VŠVU
  • Adam Rakús
   Studio Mendelssohn
  • Maximilián Cvengroš
   InaAs
  • Branislav Loskot
   AT26
  • Eva Rutová
   Katedra dizajnu, VŠVU
  • Tomáš Beňadik
   Folk
  • Karolina Finková

  • Katarína Beličková
   MEJD

  Podpor prácu ľudí, ktorí súťaž INSAID AWARDS pripravili a zdieľaj info na Facebooku. Ďakujeme ♥
  Prihlás sa na odber noviniek a maj vždy čerstvé informácie o aktuálnych zmenách alebo výzvach.
  Zapoj sa do našich aktivít a tvaruj komunitu interiérových dizajnérov

   Ďakujeme a tešíme sa na teba.
   Na príprave spolupracovali