Skip to main content

Pre hlasovanie za najlepší interiér z mobilu kliknite sem

Hlasovanie verejnosti
 • RODINNÝ DOM LEVOČA, REKONŠTRUKCIA | Mesto
  Autori | Richard Kráľovič
  Spoluautori | Zuzana Kráľovičová
  Firma, ateliér | Richard Kráľovič architekti | http://www.rkralovic.com
  Foto | Peter Čintalan (DYNAMEETstudio)

  Autorský popis | Pôvodne starší dom s úpravami v 19. a 20. storočí, sa nachádza priamo v historickom centre mesta Levoča, “za hradbami”.
  "Keď som na začiatku tento dom kúpil, nebol som z neho veľmi nadšený," spomína investor. "Mala to byť skôr rozumná investícia". Posledné využívanie objektu ako jedáleň i zanedbanie údržby sa podpísali pod biednu vizáž; pod ňou sa však ukrývali mnohé hodnotné vrstvy, ktoré sa návrhom a postupnou realizáciou poodhaľovali.
  Zadaním bol návrat k pôvodnej obytnej funkcii, zmena dispozičného riešenia, nahradenie nevyužitého pôjdu vstavbou obytného podkrovia s kompletnou výmenou strešnej krovovej konštrukcie a vytvorením nových prvkov - západnej terasy a vikiera na severnej strane, rekonštrukcia fasády a sanácia pivničných múrov s následným odhalením nádherných zaklenutých pivničných priestorov. To všetko s cieľom dať domu opäť dušu a vytvoriť atmosféru pre pulzujúci rodinný život. Predložený návrh sa líšil od majiteľových pôvodných predstáv, no dokázal obslúžiť želané funkcie oveľa lepšie.
  Priestory nadobudli veľkorysý charakter a v súlade s integritou pôvodnej historickej stavby majú zmysluplné prepojenie a sú postavené na otvorenom a komunikatívnom princípe . Vstup do domu, umiestnený v jeho strede, nadväzuje na predsieň so schodiskom; ďalej pokračuje cez veľkú obývaciu izbu otočenú do záhrady a chodbu umiestnenú pozdĺž slepého múru susediaceho s vedľajším domom; cez kuchyňu sa vracia spať do predsiene. Na prízemí okrem toho našli svoje miesto ešte dve ďalšie izby a veľká kúpeľňa s netypickou orientáciou priamo do ulice. Podkrovie tvorí privátna zóna – spálňa, dve detské izby a kúpeľňa.
  Synergia historického a nového sa prejavila aj v citlivom spracovaní starších, zdanlivo nepotrebných častí. Nové uplatnenie našli zostarnuté drevené hranoly zbúraného krovu, tehly - "pôjdovky" ako dlažba do časti pivnice, či fragment historického nápisu, ktorý bol zabudovaný do steny v kuchyni. Všetko je súčasťou starého príbehu domu, ako architekt zasa týmito úpravami prispievate k jeho pokračujúcej histórii.
  Interiérové riešenie je účelné a prívetivé. Jemne zladené akordy farieb doznievajú na dizajnérskych svietidlách; pomyselné srdce domu - kuchyňa si užíva stropné osvetlenie dopadajúce cez svetlík "pretínajúci" podkrovie ako umelecká inštalácia "light artu"; vstavané šatníkové skrine v matnom laku integrujú vo svojom telese obloženie dverí; alebo "prešmyčka živlov", keď sa v nike kuchynskej steny - pôvodne kozub, ocitá miesto ohňa voda v akváriu.
  Podobne ako v minulosti sa použili miestne tradičné materiály, všetok nábytok a atypické prvky sú riešené na mieru miestnymi remeselníkmi od masívnych dverí až po detail kľučiek, madiel či kováčskych detailov.

  Úžitková plocha 356 m2

Podpor hlasovanie a zdieľaj na Facebook. Ďakujeme ♥
Slovenská asociácia interiérových dizajnérov SAID s podporou partnerov a priateľských organizácii vyhlásila prvú slovenskú kategorizovanú súťaž o ceny v interiérovom dizajne. Do súťaže sa prihlásili interiéroví dizajnéri, architekti, umeleci, študenti, investori, výrobcovia ale aj dodávatelia interiérov.
Sledujte nás na sociálnych sieťach
Napíšte nám správu

  Hlasovanie verejnosti

  Porota

  Iľja Skoček ml. – predseda poroty

  Ing. arch. Iľja Skoček, ml. je autorom interiérových premien bratislavských reštaurácií, rekonštrukcií paláca Motešických, rekonštrukcie hotela Albrecht a množstva súkromných rezidenčných projektov. Od roku 2018 je externým pedagógom na Katedre architektúry SvF STU v Bratislave. V rokoch 2007 – 2013 a 2017 – 2019 bol členom Predstavenstva Slovenskej komory architektov a od roku 2019 je predsedom Predstavenstva Slovenskej komory architektov.
  Dana Mušecová

  Akad. arch. Dana Mušecová Študovala architektúru -špecializáciu interiérová tvorba a výstavníctvo u prof. V.Vilhana. Žije a pracuje v Bratislave. Špecializuje sa hlavne na interiérovú tvorbu, návrhy a realizáciu atypických interiérových prvkov. Vo svojom portfóliu má viacero návrhov a realizácií interiérov hotelov, wellness zariadení, kaviarní, administratívnych priestorov, súkromných domov a bytov. Zúčastnila sa viacerých výstav nábytkového designu, v roku 2001 mala samostatnú výstavu originálnych objektov v K Gallery v Bratislave.
  Dušan Voštenák

  Akademický architekt Dušan Voštenák, 1982 absolvent katedry architektúry na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Vojtecha Vilhana. Po ukončení štúdia člen skupiny ŠTÚDIO 85, v roku 1990 majiteľ firmy EMÓCIA DASIGN STUDIO v Žiline, od roku 1990 založil architektonický ateliér EURODESIGN Žilina, držiteľ ceny SKA CE ZA AR 2005 za interiér a CE ZA AR 2010 v kategórii rekonštrukcie. V roku 2011 zamestnaný na Mestskom úrade v Žiline ako vedúci oddelenia architektúry a urbanizmu. Autorské výstavy v PGU Žilina v roku 2004 a 2014. Od roku 2006 je regionálny zástupca SKA v Žiline a od roku 2018 člen Disciplinárneho senátu SKA. Od roku 2010 je organizátor deviatich ročníkov festivalu architektúry „Mesiac architektúry v PGU Žilina“
  Miroslav Zikmund

  Akad.arch. Miroslav Zikmund absolvoval VŠVU katedra architektúry v roku 1984, je autorizovaný architekt SKA. Venuje sa prevažne rekonštrukciám hotelových a rekreačných objektov, wellness, tvorbe interiérov, televíznej a eventovej scénografii, ako i i výstavníctvu a reklame. Prvky a podnety z jednotlivých disciplín rád premiešava a kombinuje s dôrazom na tvorivý proces všetkých zúčastnených strán.
  René Baďura

  doc. akad. soch. René Baďura – dizajnér, vysokoškolský pedagóg, autor publikácií, prednášok a článkov o dizajne. Viacnásobný člen alebo aj predseda hodnotiacej komisie na medzinárodnej výstave Nábytok a bývanie v Nitre. V roku 1989 absolvoval študijný program Priemyselný dizajn na VŠVU v Bratislave. Pôsobí na Technickej univerzite vo Zvolene na Katedre dizajnu nábytku a interiéru od roku 1992. Vystavoval doma i v zahraničí, spolupracuje s domácimi i zahraničnými firmami. Má za sebou študijné pobyty, stáže, prednáškové cykly a viedol workshopy v Belgicku, Brazílii, Číne, Fínsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii atď.
  Tomáš Čechvala

  Ing. arch. Tomáš Čechvala absolvoval FA STU v Bratislave v roku 2005. Od roku 2010 sa venuje vlastnej tvorbe a v súčastnosti vedie ateliér známy aj pre tvorbu interiérov pre pracovné prostredie na Slovensku a v zahraničí. Aktuálne získal ateliér cenu v súťaži Office roka v kategórií Inovatívna kancelária.
  Zuzana Cambelová

  Ing.Arch Zuzana Cambelová, absovovala Fakultu architektúry SVŠT v Bratislave v roku 1985. V roku 1996 založila spoločnosť CADÉ, ktorá sa zaoberá navrhovaním interiérov. V roku 2003 bola nominovaná na cenu Dušana Jurkoviča ako autor hotela Marrols v Bratislave. Špecializuje sa predovšetkým na interiéry hotelov a súkromných rezidencií.
  Zuzana Duchová

  Zuzana Duchová, kurátorka a publicistka, študovala vedu o výtvarnom umení na FiFUK v Bratislave a Universität Wien, obhájila dizertačnú prácu o kultúrnych mestách na STU v Bratislave. Externá kurátorka zbierky architektúry a nábytku Slovenského múzea dizajnu. Pracuje pre Creative Europe Desk Slovensko, kde sa zaoberá projektovým manažmentom medzinárodných kultúrnych projektov a grantami.
  Porota súťaže

  INSAID AWARDS podporujú títo partneri

  Príležitosť pre firmy

  Hľadáme fanúšikov a partnerov pre INSAID AWARDS 2020. Ak si myslíte, že vaša značka zapadá do nášho konceptu interiérového dizajnu, stante sa našim partnerom a podporte nás. Ďakujeme. Viac o výhodach v partner kite.

  Partneri insaid awards

  Na príprave súťaže INSAID AWARDS sa podielali

  • Martina Uhrinova
   Interiérový dizajnér
   KENDU
  • Milan Illes
   Projektový manažér
   KENDU
  • Michal Staško
   Dizajnér
   Staško dizajn
  • Ivan Matuška
   Dizajnér
   TRIFORM FACTORY
  • Miroslav Debnár
   VŠVU, Bratislava
   Katedra dizajnu
  • Michal C. Hronský
   FA STU, Bratislava
   Ústav interiéru a výstavníctva
  • Elena Farkašová
   TUZVO DF, Zvolen
   Katedra dizajnu nábytku a interiéru
  • Ivan Brezovský
   Biznis developer
   Teal rivers
  Ďalej spolupracovali
  • Táňa Kollárová
   Dni architektúry a dizajnu, DAAD
  • Táňa Lesajová
   Noiz.sk
  • Vlado Korček
   slovensky.in
  • Michal Hmirák
   BOLD Digital
  • Mária Rišková
   Slovenské centrum dizajnu, SCD
  • Peter Kukučka
   AT26
  • Vašo Kautman
   Katedra dizajnu, VŠVU
  • Adam Rakús
   Studio Mendelssohn
  • Maximilián Cvengroš
   InaAs
  • Branislav Loskot
   AT26
  • Eva Rutová
   Katedra dizajnu, VŠVU
  • Tomáš Beňadik
   Folk
  • Karolina Finková

  • Katarína Beličková
   MEJD

  Podpor prácu ľudí, ktorí súťaž INSAID AWARDS pripravili a zdieľaj info na Facebooku. Ďakujeme ♥
  Prihlás sa na odber noviniek a maj vždy čerstvé informácie o aktuálnych zmenách alebo výzvach.
  Zapoj sa do našich aktivít a tvaruj komunitu interiérových dizajnérov

   Ďakujeme a tešíme sa na teba.
   Na príprave spolupracovali