Kategória Horeca – INSAID AWARDS

Kategória Horeca

PENZIÓN VILLA KARLA | Mesto
Autori | Michal Hronský, Peter Daniel
Spoluautori | -
Firma, ateliér | arch. Michal Hronský, PhD. + arch. Peter Daniel, PhD. |
Foto | Juraj Filipeje

Autorský popis | Penzión sa nachádza v neskorosecesnej vile továrnika Stummera z roku 1912, ktorá bola postavená neďaleko nábytkárskej továrne. Po 2. svetovej vojne bol objekt využívaný
na rôzne účely pre potreby národného podniku Mier Topoľčany a potom slúžil niekoľko rokov ako reštaurácia alebo knižnica.
Na zvýšenom prízemí sa dnes nachádza komorná reštaurácia s kuchyňou. Priestory poschodia, kde sa nachádza ubytovacia časť, sú členené na štyri samostatné dvojlôžkové izby a jednu menšiu jednolôžkovú izbu. Dispozícia izieb z veľkej časti kopíruje rozmiestnenie pôvodne troch veľkých izieb, ktoré však neadekvátne využívali daný priestor.
Keďže autori projektu dlhodobo spolupracujú s firmou, ktorá objekt odkúpila a zaoberá sa výrobou dyhovaných materiálov a rôznych produktov na báze prírodného dreva (preglejky, lamely, akustické a protipožiarne dosky ap.), rozhodli sa svojím prístupom využiť tieto materiály v rôznych modifikáciách pri tvorbe dizajnu jednotlivých priestorov. A to je zároveň ústredná myšlienka celého projektu. Projekt je koncipovaný ako prezentácia (showroom) materiálov a produktov danej firmy. A to nevtieravým a prirodzeným spôsobom. V kombinácii s ostatnými zariaďovacími predmetmi a so zachovanými interiérovými prvkami pôvodného historického interiéru (okná, niektoré dvere-).
Každá z izieb je nositeľom inej dreviny (dub, javor, orech, gaštan a jaseň), ktorá je zastúpená najmä v ploche podláh, stenovými obkladmi za posteľami a v drobnejších prvkoch zariadenia.
To v kombinácii so svetlosivou a bielou farbou stien, stropov a jednoduchého bieleho autorského mobiliáru stelesňuje podstatu ústrednej myšlienky. Oživujúcimi akcentmi sú potom farebné kresielka.
Projekt interiéru bol prepracovaný do posledných detailov, vrátane autorského grafického dizajnu (logo penziónu, označenia izieb s grafickým motívom listov drevín, prívesky na kľúče ap.).