INSAID AWARDS 2020 SHORTLIST – Student

BYTOVÝ INTERIÉR ZUCKERMANDEL | Mesto
Autori | Juraj Ženiš
Spoluautori | Ing. Markéta Kučerová
Firma, ateliér | ÚIV, FA STU | https://www.instagram.com/_jurajz_/
Foto | Juraj Ženiš

Autorský popis | Úvod - Lokalita zapísaná do dejín
Nová štvrť sa nachádza na území pôvodnej osady Zuckermandel medzi Mostom SNP,
Vydricou a projektom River Park. Na úpätí brala, kde sa týči Bratislavský hrad a budova
Národnej rady Slovenskej republiky. Poloha v centre mesta zaručuje plnohodnotnú
občiansku vybavenosť a skvelú dopravnú dostupnosť. Tieto praktické benefity podčiarkuje emócia spojená so životom pri rieke. Nábrežná promenáda poskytuje bohaté možnosti športového vyžitia, neďaleké centrum mesta zase množstvo kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré obohacujú život staromešťanov.

Bytový interiér
Objektom riešenia sa stáva bytový dom v polyfunčnej budove komplexu Zuckermandel. Konkrétne ide o byt AA.07.01, teda o okrajový byt Bloku A. Vďaka jeho polohe vrámci objektu zachytáva až tri svetové strany. Byt je orientovaný na juhozápad, čo zabezpečuje dobré presvetlenie dennej časti - kuchyňa spojená s obývačkou, naopak na severovýchodnej strane sú lokalizované obytné miestnosti, čo zaručí príjemné prostredie aj počas horúcich letných mesiacov. Dispozícia bytu vyhovuje zadaniu nových majiteľov a nepotrebovala radikálne zmeny.

Nový obyvatelia
Vlastníkmi a obyvateľmi riešeného objektu je rodina Brusnicová. Hlavou rodiny je otec Tomáš, tridsaťštyri ročný IT špecialista a vášnivý gitarista. Jeho o rok mladšou manželkou je Lenka, pracujúca v oblasti médii ako reportérka. Vo voľnom čase hráva tenis alebo trávi čas spolu s deťmi - osem ročným Jankom a šesť ročnou Aničkou. Rodina sa sťahuje zo štartovacieho bytu v obci Modra z dôvodu prepravy do práce a samozrejme kvôli väčšiemu priestoru. Tomáš preferuje industriálny interiér avšak Lenka si potrpí na moderné minimalistické prvky v bledých odtieňoch. Zadaním je použitie
prvkov vyžadovaných klientmi a ich harmonické prepojenie.