Skip to main content

INAW 2021 – Študent

BUO | Mesto
Autori | Ing. arch. Martin Bosík
Spoluautori | Ing. arch. Filip Krump , Ing. arch. Viktória Szabóová
Firma, ateliér | Cerberi, s.r.o. | http://www.cerberi.sk/interier/buoi/
Foto | CF Lousy Auber

Autorský popis | interiér BUO
Zadaním investora, ktorý tvorí manželský pár, bol návrh interiéru rodinného domu. Vzhľadom na predchádzajúcu spoluprácu, bolo možné predpokladať nároky na funkcionalitu a tiež výtvarnú estetiku návrhu. Návrh mal byť moderný, vizuálne jednoduchý a funkčný.
Zariaďovaný rodinný dom bol v čase začiatku prác na projekte rozostavanou hrubou stavbou, čo bolo prvým dôležitým predpokladom pre vstupy a zásahy nielen z pohľadu priestorovej, materiálovej a výtvarnej koncepcie, ale aj kvôli zásahom do konštrukcií a plánovaných technológií. Za zmienku stojí návrh osvetlenia, ktorý musel korešpondovať s rozvodmi pre chladené stropy a zároveň museli byť rozvody schované kvôli priznaným betónovým stropom v interiéri.
Vzhľadom na rozsah návrhu, vyberáme niektoré prvky, alebo riešenia, ktoré môžeme považovať za signifikantné, netypické alebo inak zaujímavé.
Betónové obklady, ktoré sú v kúpelniach a tiež kuchyni, sú atypické na mieru zhotovené tenké prefabrikáty z betónu. Majitelia chápu a majú radi estetiku režného betónu a tento materiál sa objavuje v celom dome. Použitím prefabrikátov sme dosiahli originalitu a autenticitu povrchu a materiálu. Zaujímavé je tiež samonosné železobetónové schodisko.
Levitujúca kuchynská doska sa nachádza v kuchyni pred veľkoformátovým zasklením átria. Oceľová konštrukcia bola navrhnutá a umiestnená medzi dvomi stenami. Jej správnym obalením nábytkovými prvkami bola vizuálne prekrytá statická nosná časť a vyzdvihli sa použité materiály, ktorými sú drevená dyha a umelý kameň.
Kozub bez dvierok a teda možnosti uzatvorenia v interiéri, je umiestnený atypicky vyškovo umiestnený na podlahe, čo mu dodáva zvláštny takmer rurálny charakter a je tiež technologickou zaujímavosťou vzhľadom na opatrenia, ktoré jeho realizácii predchádzali.
V kúpelniach sa nachádzajú bezštruktúrové hladké liate epoxidové podlahy. Takéto riešenie je vizuálne ľahké a v kombinácii s jednoduchým svetlým 3d obkladom a betónovými obkladmi vytvára príjemnú atmosféru a pocit čistoty. Modernistická estetika kúpelní najviac korešponduje s exteriérovým modernistickým vzhľadom celého domu.
Nábytkové zariadenie, okrem stolov a stoličiek a niektorých solitérov, je navrhnuté na mieru a vyrobené stolárom. To umožnilo výber materiálov, flexibilitu výtvarného výrazu a tiež funkčné využitie presne podľa požiadaviek klientov. Najvýraznejším použitým materiálom je dubové drevo vo forme dyhy, alebo masívu. Dubová dyha je použitá aj na dverách a podlahe. Pri výrobe nábytku boli použité aj materiály ako oceľový profil a plech, umelý kameň a iné, ktoré vyrobili a dodali stolári z Wood&interiers.
V jednotlivých miestnostiach a priestoroch sa obmieňa kombinácia dreva s iným nosným materiálom, napríklad v kuchyni, je to čierna farba pracovnej dosky a dvierok, v detskej izbe je to biela alebo sivá farba striekanej MDF dosky.
Výtvarná koncepcia interiéru bola aplikovaná aj v exteriéri domu.

Ing. arch. Martin Bosík