INAW 2021 – Horeca – INSAID AWARDS

INAW 2021 – Horeca

1 |

SÝPKA U PATRIOTOV (370 m²) | Levice
Autorský popis | Sýpka u Patriotov je zrekonštruovaný priestor v centre Levíc, ktorý za masívnymi múrmi pôvodnej sýpky skrýva prostredie mestskej kaviarne s nádychom histórie, príjemné otvorené átrium, krytú presklenú terasu a na poschodí jedinečnú atmosféru športového baru nielen pre fanúšikov levického basketbalu.

Cieľom interiérového riešenia bolo zachovanie charakteru stavby, v čo najväčšej možnej miere odkazujúceho na pôvodnú funkciu sýpky. Renovácia a farba fasády, odkryté drevené trámové stropy, tehlové obklady a kovové prvky mali za snahu prispieť k odkazu na bohatú priemyselnú a poľnohospodársku históriu Levíc, vytvoriť príjemné prostredie kaviarne a zjednotiť uličné riešenie. Okrem priečok a nového schodiska v podkroví sa dispozícia a konštrukcia hlavného objektu nezmenila - prízemie a 2.NP sú otvorené priestory kaviarne a športového baru, podkrovie je určené pre zamestnancov a vedenie basketbalového klubu.

Dôležitou časťou projektu je aj úprava letnej terasy, prepojenie novým prístreškom a rekonštrukcia objektu hygienického zázemia. Hliníkovo-presklenou prístavbou vzniká kryté prepojenie kaviarne a zázemia, otvorením posuvnej fasády zas možnosť spojenia s exteriérovou časťou terasy. Veríme, že presklený novotvar, decentne schovaný medzi dvoma pôvodnými hmotami na pozemku, prinesie nové atraktívne prostredie nádvoria v centrálnej mestskej časti.

Odkazy na históriu mesta, čitateľný charakter pôvodnej architektúry, k nej kultivované a v akcentoch športovo ladené interiérové prvky (basketbalová stena, svietidlo lopty triafajúcej kôš) – to všetko spoluvytvára nové prostredie Sýpky u Patriotov, ktorá má za cieľ byť jedným z impulzov opätovnej premeny tejto časti centra na živú lokalitu - atraktívnu pre nových návštevníkov a srdcovú pre každého obyvateľa Levíc.